Тема. Відсотки.
Мета: сформувати в учнів поняття про
відсоток; вміння записувати відсотки десятковими і звичайними дробами. Формувати навички розв’язування
задач на відсотки, розвивати в учнів усну і письмову культуру мовлення, логічне
мислення, заохочувати учнів до самостійної навчальної діяльності, виховувати у
них позитивну мотивацію до навчання, відповідальність за власні навчальні
досягнення.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку В перший день нашого з вами знайомства
ми говорили про чудову незвичну краї ну , ім’я якій -математика. Наше місто
- місто залізничників і мабуть правильно буде вирушити подорожувати по математичній країні саме на
залізничному транспорті. Ото ж –вирушаємо…Наша мета- містечко з невідомою назвою «Відсотковія».
Ви там були?
А чули коли небудь ,про відсотки?
Прийом «Незакінчене речення».
Учням пропонується завершити такі речення:
- «Сьогодні на уроці я хочу дізнатися про…»
- «Мені хотілося б навчитися.»
- «Мені хочеться і далі вчитися, тому що…»
Підсумовую сказане учнями,
вказую основні напрямки роботи на уроці.
Подорож
наша відбудеться на такому веселому паровозику.
Ми
проїдемо маленькими вуличками з цікавими назвами .
І перша з них: вулиця
«знайомств».
Конфуцій
Те, що незрозуміло, потрібно
з'ясувати.
І. Оголошення
теми і очікуваних результатів
IІ. Актуалізація
опорних знань.
1. Назвати соту частину метра
2. Соту частину дециметра
3. Соту частину гектара
4. Соту частину гривні
5. Знайдіть
від числа:
а) 400; б) 50; в) 4; г) 12,3.
6.
У саду росло 200 дерев,
їх
становлять яблуні. Скільки яблунь росло в саду?
III. Мотивація
навчання.
У практичних задачах
цілий ряд величин досить знати з точністю до сотих частин.
Ми знаємо, що
інакше
називають половиною,
— четвертиною,
— третиною. Чи має назву
?
IV. Сприймання і засвоєння
навчального матеріалу.
Для однієї сотої частини
будь-якої величини уведена спеціальна назва — відсоток.
Відсотки були відомі індійським
математикам ще в V столітті, оскільки віддавна в Індії використовували десяткову
систему числення. В Європі десяткові дроби, а з ними і відсотки, з'явилися через 1000 років.
Як з'явилась
позначка відсотка?
Позначка відсотка
з'явилася в результаті друкарської
помилки: укладач переставив цифри в числі 100. Ось так – 010. Перший нуль трохи
підвели вгору, другий - опустили, одиницю трохи спростили – ось і вийшов цей
знак. Це одна з легенд, але існують й інші.
А яку б ви запропонували версію?
Відсотки були відомі індусам в
5 столітті.
Уперше таблицю відсотків
опублікував фламандський вчений С. Стевін 1584 року. Впровадження відсотків
виявилося дуже зручним для визначення кількості однієї речовини в іншій. У
відсотках почали вимірювати зміну виробництва товарів, зростання прибутку тощо.
Саме слово «відсоток»(процент) від латинського pro centum- «зі ста» або
«на сто».
Поясніть, використовуючи слово «відсоток», що означають
такі твердження:
а) 10 киян з кожних 100 потребують поліпшення житла;
б) 43 людини з кожних 100 довіряють гороскопам і постійно читають їх;
в) з кожних 100 новонароджених 52 - хлопчики;
г) з кожних 100 жителів Бердянська 25 мають домашніх тварин.
Відпрацьовування навиків запису відсотків.
а) 10 киян з кожних 100 потребують поліпшення житла;
б) 43 людини з кожних 100 довіряють гороскопам і постійно читають їх;
в) з кожних 100 новонароджених 52 - хлопчики;
г) з кожних 100 жителів Бердянська 25 мають домашніх тварин.
Відпрацьовування навиків запису відсотків.
Можемо розв’язати і обернену
задачу. Будь-яке число записати у вигляді відсотків: знаючи, що 1 = 100%,
можемо сказати, що 2 = 2 · 1 = 2 · 100%
= 200%;
0,3 = 0,3 · 1 = 0,3 · 100% = 30%;
0,125 = 0,125 · 1 = 0,125 · 100%
= 12,5%.
V. Закріплення навчального матеріалу. Розв’язування вправ №1027,1028
.
V. Підсумок уроку
VI. Домашнє завдання
П.34 №1027 №1029